Akkuyu da Lojistik Faaliyetler Hakkında

Akkuyu NGS inşaatın devam etmesi ve Doğu Limanında devreye girmesi ile beraber Lojistik hız kazanmıştır. Santralin Üniteleri için gerekli olan büyük ekipmanların tamamlanması ve ihale süreçlerinin bitmesiyle beraber saha getirilmesi ve gerekli montajın yapılması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle 2020 sonu itibariyle seri halde Lojistik faaliyetler için fiyat araştırmalarına çıkılmıştır.

Fiyat araştırmaları düzenleyen organizasyon şirketleri değişkenlik göstermektedir. İhaleleri yakalamak için dikkatli olunmalı ve araştırmayı geniş tutmak gerekmektedir. Organizasyon şirketlerinin başlıcaları TİTAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ, AKKUYU NUKLEER ANONIM SIRKETI, RUSATOM KARGO ve Limited Liability Company “Turbine Technologies AAEM”. 2020 sonundan günümüze kadar 10 dan fazla fiyat araştırması yapılmıştır.

En sonuncusu 11.02.2020 tarihinde yayımlanmış olan organizasyonunu TİTAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ yaptığı “Provision of transport and logistics services for the transportation of tank equipment, sealed pipeline penetrations by road along the route: Sosnovy Bor – Construction site of the Akkuyu NPP” duyurusudur. Teklif vermek için son güjn 15.02.2021 tarihdir.

Yukarda bahsi geçe organizatörlerin gerçekelştirmiş olduğu 10 dana fazla ihalede mevcuttur. Bu ihaleler birçok firma katılmaktadır. “NAVINIYA RUS”, “RUSATOM KARGO”, “RUSCON”, Zust & Bachmeier Project GmbH. FESCO Transport Group, ATA FREIGHT LINE LTD.STI, Gema Eurasia Insaat Sanayi ve Ticaret A.S. gibi isimler yer almakta olup bahsi geçen firmaların büyük bir çoğunluğu en azından bir ihalede görev almıştır.

Yapılan ihalelerin hepsi olumlu sonuçlanmamaktadır. Bazıları farklı sebeplerden dolayı (genellikle ihale prosedrü ile alakalı olarak) iptal olmaktadır. Bu durumda ihalelerin tekrarlanması anlamına gelmektedir. Son dönemde iptal olan iki ihale ismi aşağıda yer almaktadır.

“The right to conclude an agreement for the provision of a complex of freight forwarding services related to the international transportation and delivery of Cargo (equipment and materials) from the seaport of Rotterdam, the Netherlands, for the Akkuyu NPP in the Republic of Turkey Lot No. 1” (1.100.000 USD)

The right to conclude an agreement for the provision of a complex of freight forwarding services related to the international transportation and delivery of Cargo (equipment and materials) from the seaport Big Port of St. Petersburg, RF, for the Akkuyu NPP in the Republic of Turkey Lot No. 1 (686.084,26 USD)

Son durumda ise iki tane ihale devam etmekte teklif verme süresi dolmuş durumda değerlendirme sürecine girmiştir.

“The right to conclude an agreement for the provision of a range of freight forwarding services related to the international transportation and delivery of Cargo (equipment and materials) from the seaport Big Port of St. Petersburg, RF, for the Akkuyu NPP in the Republic of Turkey Lot No. 1”

“Organization and provision of transport and forwarding services Organization and provision of transport and forwarding services related to the delivery of equipment packages to the port of Saint Petersburg for the Akkuyu NPP”